مقایسه کن

درباره مشخصات هدفون ها بیشتر بدانیم : آکوستیک

نوشته شده توسط: کمال عقلی | 1394/12/05 21:44:54

یکی از مهم ترین ویژگی های هدفون ها و هدست ها که در هنگام خرید می بایست به آن توجه کرد و بر اساس سلیقه و نیاز خود آن ها را برگزید، آکوستیک می باشد. در هدفون ها و هدست ها سه نوع آکوستیک وجود دارد : پشت بسته، پشت باز و نیمه باز یا نیمه بسته. 

پشت بسته : در این نوع هدفون ها ، در پشت گوشی ها هیچ گونه منفذی وجود نداشته و کاملا بسته می باشد و صدای هدفون هیچ گونه ارتباطی با محیط بیرون ندارد. لذا انتقال صدا از بیرون به داخل هدفون و برعکس کمتر اتفاق می افتد. در این نوع هدفون ها، به دلیل محبوس شدن صدا در فضای بین گوشی ها و گوش شما، شخص کاملا حس می کند که صدا از هدفون روی گوش او می آید و این موضوع در کاهش کیفیت صدا تاثیرگذار است. همچنین به دلیل عدم گردش هوا با محیط بیرون، گوش ها بیشتر گرم شده و عرق می کنند و در نتیجه زودتر دچار خستگی خواهید شد. در مقابل انتشار کمتر صدای هدفون به محیط خارج و همچنین ورود حداقلی صدای محیط و عدم تلاقی آن با موزیک تولید شده در این نوع هدفون ها، محصولات دارای این آکوستیک را برای استفاده در محیط های عمومی و شلوغ بهتر می گرداند. یک نمونه ی مناسب برای این نوع آکوستیک، هدفون "بیرداینامیک DT1770 Pro" می باشد که به دلیل حذف نویز بالا برای مانیتورینگ مناسب می باشد.

beyerdynamic DT1770 Pro

پشت باز : برعکس هدفون های نوع قبل در این نوع هدفون ها هیچ صفحه ای مانع ارتباط گوشی ها با فضای بیرون نمی شود. لذا گردش هوا در هنگام پخش صدا و به خصوص بیس هدفون باعث می شود در استفاده از هدفون های پشت باز، صدایی شفاف تر، واقعی تر، با بیسی کوبنده تر و دارای فضا، عمق و گستردگی بیشتر احساس کنید. این بدان معنی است که شنونده حس می کند صدا در فضا پخش شده و از نقطه ای دورتر می آید. اما به دلیل انتقال صدای بیرون به داخل هدفون، در صورت استفاده از این نوع هدفون ها در محیط های شلوغ و پر سر و صدا، برای جلوگیری از خلل در شنیدن صدای هدفون مجبور به افزایش حجم صدا می شوید که این امر به مرور زمان ممکن است به شنوایی شما آسیب جدی وارد نماید. همچنین در صورت استفاده از هدفون هایی با این نوع آکوستیک، ممکن است صدای آن باعث مزاحمت برای اطرافیان گردد. نمونه ی مناسب این نوع آکوستیک نیز هدفون "بیرداینامیک DT1990" می باشد که شرکت بیرداینامیک آن را برای میکس، مونتاژ و مستر و نه مانیتورینگ مناسب می داند. مقایسه ی شکل ظاهری این دو نیز می تواند تفاوت های این دو نوع آکوستیک را برای شما روشن تر نماید.

beyerdynamic DT1990

نیمه باز : این نوع هدفون ها بخشی از مزایا و بخشی از معایب هردو نوع قبل را دارد. به طور کلی آکوستیک نیمه باز با وجود قابلیت حذف نویز قابل قبول تر نسبت به هدفون های پشت باز، فشار کمتری را در مقایسه با هدفون های پشت بسته به گوش وارد می نماید.

 

 جمع بندی :

به طور کلی مهم ترین معیار انتخاب بین این انواع آکوستیک، محیطی است که قرار است هدفون در آن استفاده شود. معمولا در محیط های شلوغ و پر سروصدا از هدفون های پشت بسته استفاده می شود تا از ورود صدای بیرون جلوگیری شود. همچنین در استودیو های ضبط صدا نیز به منظور جلوگیری از خروج صدا از هدفون و ضبط آن توسط میکروفون ها، از این نوع هدفون ها استفاده می شود. حتی اگر برای شما مهم است که صدایی که در هدفون شما پخش می شود توسط اطرافیان شنیده نشود، باز هم انتخاب این نوع هدفون ها بهتر است. در نتیجه پیشنهاد ما برای دی جی ها و کسانی که می خواهند در استودیو یا در محیط های عمومی از هدفون خود استفاده کنند به منظور جلوگیری از مزاحمت صدای بیرون برای خود و همین طور مزاحمت صدای هدفون خود برای دیگران، استفاده از آکوستیک بسته است. اما اگر در محیط های آرام و کم سر و صدا مانند منزل و اتاق خود و برای مصارف شخصی از هدفون استفاده می کنید، پیشنهاد ما به دلیل صدایی شفاف تر و با عمق و فضای بیشتر، استفاده از هدفون های پشت باز است. هرچند استفاده از این نوع هدفون به منظور جلوگیری از خطر در محیط هایی مانند خیابان که نیاز به آگاهی محیطی بالایی در آن ها دارید نیز توصیه می گردد. اما در نهایت انتخاب به عهده ی شماست. شما کدام نوع هدفون را بیشتر می پسندید ؟نظرات 0


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.